Jak pogodzić naukę zdalną z innymi obowiązkami?

Jak pogodzić naukę zdalną z innymi obowiązkami?

Czas pandemii wymusił zamknięcie szkół i przedszkoli.  Dzieci musiały przestawić się na nauczanie zdalne.  Sporo aktywnych zawodowo rodziców zostało oddelegowanych do pracy w domu. Pojawił się więc problem jak pogodzić obie aktywności. Gdy dzieci są starsze i bardziej samodzielne, więcej czasu można poświęcić swoim obowiązkom zawodowym. Sytuacja jest jednak trudniejsza, gdy pod opieką są młodsze dzieci, które trzeba nadzorować podczas lekcji zdalnych. Do tego dochodzą codzienne obowiązki domowe i zmęczenie globalną izolacją.

Jednym z wyzwań, jakie postawiło przed rodzicami nauczanie zdalne, jest zadbanie o odpowiedni sprzęt dla dziecka. Potrzebny jest sprawny komputer z dostępem do internetu, z kamerą i słuchawkami. Trudność pojawia się, gdy rodzina wychowuje kilkoro dzieci i każde potrzebuje oddzielnego urządzenia. Nie wszystkich stać nagle na taki wydatek. Są pewne programy pomocowe, finansujące zakup sprzętu. Jeśli jednak otrzymane środki są niewystarczające, można poprosić o pomoc rodzinę i przyjaciół, zakładając zbiórkę na portalu crowdfundingowym.

Zrób plan dnia

Jednym ze sposobów na pogodzenie pracy w domu z codziennymi obowiązkami i z nauką zdalną dzieci jest przygotowanie planu dnia. Ważne, abyście rozpisali go wspólnie całą rodziną, tak by każdy miał wpływ na jego kształt. Podział obowiązków i zadań, odciąży jedną osobę od wykonywania ich wszystkich. Dzięki harmonogramowi unikniecie konfliktów, wynikających z nieporozumień. Najlepiej rozpisać plan działania na kartce i powiesić w widocznym miejscu. Dobrze, jeśli uwzględnisz kilka ważnych elementów:

· przygotowywanie posiłków

· czas pracy

· czas nauki

· odpoczynek

· przyjemności

· czas wspólny

· obowiązki domowe

Zastanów się, w jakich zajęciach lekcyjnych dziecka musisz uczestniczyć, a z jakimi poradzi sobie samo. Pozwoli Ci to wyodrębnić bloki czasowe, które możesz poświęcić swojej pracy. Dziel się tym obowiązkiem z małżonkiem. Tworzenie tego typu ramówki dnia daje kontrolę i ułatwia gospodarowanie czasem. Zarówno dzieci, jak i dorośli potrzebują określonych granic, aby czuć się bezpiecznie.

Pielęgnuj rutynę

Szkoła przeniosła się do zacisza domowego. Wiążę się to z możliwością późniejszego wstawania, ponieważ oszczędzamy czas niezbędny na dojazd. Mimo to ważne, by rodzic zadbał o zachowanie rutyny w życiu dziecka. Postaraj się, by wstawało ono na tyle wcześnie, aby zrobić wszystko, co do tej pory robiło. Zadbaj, by zjadło śniadanie i przebrało się z piżamy w zwyczajowy szkolny outfit. Tworzy to symulację zwykłego dnia nauki, jaki dziecko pamięta sprzed okresu pandemii. Rutyna pielęgnuje nawyki i ułatwia wykonywanie swoich zadań w nienaturalnej obecnie dla nich przestrzeni.

Planuj przyjemności dziecka

Gdy lekcje zdalne w danym dniu dobiegną końca, nagradzaj dziecko czasem przeznaczonym na jego rozrywkę. Pozwól, aby obejrzało bajkę, lub zagrało w ulubioną grę. Metoda nagradzania za pracę, na pewno pozytywnie wpłynie na jego motywację do wykonywania swoich obowiązków. Dla Ciebie jest to czas, który możesz wykorzystać na telefony czy wideokonferencje z ważnymi klientami lub najbardziej angażujące zadania, do których potrzebujesz ciszy.

Porozmawiaj z szefem

Praca z domu większości kojarzy się pozytywnie. Kiedy jednak równolegle wprowadzone zostało nauczanie zdalne, okazała się wyzwaniem dla niejednego rodzica. Pogodzenie obowiązków zawodowych z jednoczesnym nadzorowaniem i nauczaniem dziecka dla wielu jest nie do pogodzenia. Warto porozmawiać z przełożonym o swojej sytuacji i o czasie, który możesz przeznaczyć na pracę. Jeśli jasno przedstawisz, z jakim problemem się borykasz, jest spora szansa, że wspólnie wypracujecie rozwiązanie korzystne dla obu stron. Nie jesteś odosobnionym przypadkiem, problem jest globalny i równie dobrze może dotyczyć Twojego szefa. Możecie np.uzgodnić elastyczne godziny pracy, tak byś mógł wykonywać swoje zadania w mniej obciążonych godzinach. Przełożony może zlecać Ci też zadania, które nie mają pilnego terminu realizacji, tak byś mógł wykonywać je w dogodnych porach. W firmie na pewno jest sporo osób bezdzietnych, które mogą przejąć pilne tematy. Innym rozwiązaniem może być wykorzystanie zaległego lub bezpłatnego urlopu. Nie każdy może i chce sięgać po to rozwiązanie, ale pamiętaj, że zawsze masz je w zapleczu.

Organizuj wspólny czas wolny

Poza pracą i nauką bardzo ważne, aby zadbać też o przyjemności, te indywidualne i wspólne. Aby z sukcesem wykonywać swoje obowiązki, musisz stworzyć przeciwwagę w postaci rozrywki. Tak działa ludzki organizm: potrzebujemy czasu na sen i regenerację, aby z nową siłą działać. Przyjemności pełnią funkcję regeneracyjną. Zaplanujcie więc całą rodziną aktywności, które sprawiają wam frajdę. Możecie zorganizować wspólny wieczór filmowy, zagrać w gry planszowe lub urządzić wspólne gotowanie. W miarę możliwości postarajcie się też planować aktywności na świeżym powietrzu. W dobie, kiedy wszyscy spędzamy jeszcze więcej czasu przed monitorem komputera, będzie to miła odskocznia dla naszego  zdrowia fizycznego i psychicznego.

Pandemia zmieniła sporą część naszego życia. Nauczyła nas też elastyczności, dzięki, której jesteśmy w stanie pogodzić pracę w domu z nauką zdalną naszych pociech. Poza organizacją i wspólnym rodzinnym planowaniem ważne są też aspekty finansowe. Czasami wykonywanie obowiązków służbowych może wymagać od nas stuprocentowej uwagi i nie jesteśmy w stanie w tym czasie wesprzeć dziecka w nauce domowej. Wtedy można zatrudnić osobę do pomocy. Innym rozwiązaniem jest wspomniany wyżej urlop bezpłatny. Niestety nie każdego stać na sięgnięcie po takie rozwiązania. W tym niecodziennym czasie ludzie stają się niezwykle pomocni i empatyczni, dlatego warto prosić o pomoc. Wejdź na platformę crowdfundingową, załóż zbiórkę i zdobądź środki na wybrany cel. Udostępniając inicjatywę w swojej sieci kontaktów, zwiększasz swoją szansę na realizację celu.