Dzień Kobiet – 11 inicjatyw wspaniałych kobiet

Dzień Kobiet – 11 inicjatyw wspaniałych kobiet

8 marca to międzynarodowe święto wszystkich kobiet. Z tej okazji chcielibyśmy pochylić się nad projektami realizowanymi przez niezwykłe, inspirujące kobiety z całej Polski, o których każdy powinien chociaż raz w życiu usłyszeć.

Zbiórka dla medyków

Członkinie Stowarzyszenia Kobiet 50+ z Mielca zorganizowały w ubiegłym roku akcję charytatywną, mającą na celu wsparcie medyków w czasie rozwijającej się pandemii. Założona przez nie zbiórka „Mielec ratownikom medycznym” dotarła do większości mieszkańców miasta i pozwoliła zebrać fundusze na sprzęt do dezynfekcji dla miejscowego pogotowia. Kobiety pragnęły pomóc medykom, którzy każdego dnia narażali swoje własne zdrowie, dbając o zdrowie innych. Ta piękna inicjatywa pokazuje, że każdy z nas, przy odrobinie chęci, może zorganizować zbiórkę  i pomóc w ten sposób ludziom, którzy tej pomocy potrzebują.

Entuzjastki

Pomysłodawczynią i założycielką projektu jest Aleksandra Hirszfeld, która wraz z Magdą Sobolewską pracuje nad cyklem wspaniałych filmów. O kim? O kobietach codziennie działających na rzecz innych ludzi, zwierząt oraz środowiska, kobietach, dla których dobro drugiej istoty jest znacznie ważniejsze niż własne dobro. Uczestniczki filmów łączy sposób bycia, podobne spojrzenie na świat i wspólne cele. Każdego dnia walczą one o prawa kobiet, uchodźców oraz dbają o ochronę przyrody i zagrożonych wyginięciem stworzeń, wspierają skrzywdzone dziewczęta, prowadzą terapie dla dzieci… Właśnie tyle dobra płynie od tych stu kobiet współtworzących tę wspaniałą inicjatywę.

Babcie dla Klimatu

Ta piękna inicjatywa, założona przez Hannę Goworowską-Adamską, ma na celu szerzenie aktywizmu klimatycznego wśród osób w każdym wieku – zarówno młodszych, jak i tych najstarszych. Dbanie o planetę to sprawa, która dotyczy nas wszystkich i właśnie to chcą pokazać członkinie ruchu. Panie biorące udział w spotkaniach wspierają Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, aby chronić przyszłość swoich wnuków i kolejnych pokoleń. Aktywistki chcą udowodnić, że jeżeli komuś przyświeca wielki cel i pragnienie zmian na lepsze, wiek nie jest żadną przeszkodą. Co więcej, założycielka Babci dla Klimatu podkreśla, że poza działalnością na rzecz planety i klimatu, chce wspierać również Trzeci Marsz Równych w Gdyni.

#NiePrzepraszamZa

Fundacja Sukces Pisany Szminką, utworzona przez Olgę Kozierowską oraz Olgę Legosz, ma na celu promowanie kobiecej przedsiębiorczości oraz pomoc w rozwoju osobistym, zawodowym i biznesowym. Organizacja ma być zachętą dla kobiet do większej pewności siebie oraz wiary w swoje możliwości. Jedną z organizowanych przez założycielki akcji jest #NiePrzepraszamZa, mająca uświadamiać kobiety XXI wieku, że powody, za które często przepraszają, nie powinny w ogóle istnieć.

Sukces TO JA

To druga akcja organizowana przez pomysłodawczynie Sukcesu Pisanego Szminką. Jej głównym celem jest wsparcie kobiet, które pragną po latach wrócić do pracy, znaleźć lepsze zatrudnienie i z dnia na dzień coraz bardziej rozwijać się zawodowo, zgłębiając wiedzę i zdobywając nowe doświadczenie. Program ten pomaga też wszystkim paniom, które decydują się na założenie własnej działalności i chciałyby dowiedzieć się czegoś o całym procesie. W akcji Sukces TO JA od momentu powstania wzięło udział ponad 420 tysięcy kobiet z całej Polski, inspirujących się wzajemnie do działania.

Kobieta Spełniona

Projekt fotograficzny Anny Dziewulskiej oraz Adrianny Grabowskiej to wspaniałe
przedsięwzięcie pokazujące siłę płci żeńskiej. Jest to cykl fotograficzny przedstawiający 28 niezwykłych Polek, z odwagą realizujących swoje pasje i robiących na co dzień to, co kochają najbardziej. Skąd pomysł na taką, a nie inną serię zdjęć? Pomysłodawczynie po wielu latach pracy w zawodzie, zdecydowały się z niej zrezygnować i przekuć w pracę swoje zainteresowania. Anna branżę finansową i korporacyjne życie z dnia na dzień zamieniła na bycie fotografką, z kolei Adrianna postanowiła zająć się wykonywaniem profesjonalnych makijaży. Projekt ukazuje silne kobiety wywodzące się z różnych grup zawodowych, które zapragnęły uczynić swoje pasje sposobem na życie i spełniać się w ten sposób – na swoich własnych warunkach.

Kobieca wyprawa do Afryki Północnej – Arte Maroko

Na ten pomysł wpadły założycielki Stowarzyszenia Aktywne Kobiety. To organizowana przez nie wyprawa, pozwalająca poznać afrykańską kulturę wszystkim tym, które nie chcą podróżować po świecie samotnie. W latach 2010-2016 pomysłodawczynie zorganizowały  osiem takich wycieczek do malowniczych zakątków Afryki. Kobiety biorące udział w projekcie mają szansę wspólnego poznania wspaniałych afrykańskich terenów i doświadczenia czegoś niezwykłego – od przemierzania Sahary, przez gotowanie i tańce z tamtejszymi mieszkańcami, po… wspinaczkę na najwyższy szczyt Afryki Północnej! Aktywne Kobiety zagwarantowały swoim członkiniom moc wrażeń i wspomnienia na całe życie...

Kobiety Krakowa

Celem projektu organizowanego w stolicy Małopolski, jest współpraca zamieszkujących ją kobiet, które inspirują sobą, swoimi charakterami, biznesem i pomysłowością. To niezwykła inicjatywa umożliwiająca rozwój osobisty i motywująca do działania. Przeprowadzone do tej pory edycje za każdym razem pozwoliły zgromadzić około stu kobiet. Uczestniczki akcji to silne osobowości, idące w życiu po swoje, prowadzące własne firmy. Inicjatywa otworzyła wielu z nich drogę do dalszej kariery, mediów oraz większej rozpoznawalności. Większość kobiet biorących udział w projekcie, zdecydowała się po nim napisać własną książkę, poszerzyć prowadzoną dotychczas działalność czy dotrzeć do
szerszego grona klientów – „Kobiety Krakowa” to ogromny krok do sukcesu!

Colaborette

Ta grupa kobiet z Polski, Holandii i Stanów Zjednoczonych, została połączona przez Nicole Półtorak i jej projekt w sieci. Stworzyła ona platformę internetową, za której pośrednictwem użytkowniczki mogą realizować wszelkie inicjatywy, o jakich marzą. To miejsce pozwalające współtworzyć projekty społeczne razem z osobami o podobnych charakterach, zainteresowaniach i poglądach. Kobiety biorące udział w projekcie poznają się nawzajem online, przedstawiają swoje pomysły i zdobywają odwagę do wyjścia na ulice, by walczyć o swoje prawa. Wiedzą, że nie są same i mogą działać w słusznej sprawie, a przecież od zawsze wiadomo, że w kobietach tkwi ogromna siła!

Stowarzyszenie „Amazonki”

Organizacja zrzeszająca kobiety chorujące na raka piersi w Polsce, to inicjatywa mająca pomagać oraz dawać im wsparcie w codziennym życiu – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Członkinie ruchu motywują się wzajemnie do leczenia i podejmowania codziennych decyzji w walce o lepsze życie i zdrowie.  Misją organizacji jest także zwiększanie świadomości na temat choroby oraz zachęcanie do profilaktyki. W ciągu kilku lat kobiety działające w ruchu  Amazonek wcieliły w życie takie projekty jak Wielka Kampania Życia, Różowa wstążeczka czy Breast Friends – Przyjaciele od Piersi. Pragnąc uświadamiać już nawet uczennice gimnazjum, regularnie organizują akcje i spotkania edukacyjne.

Szumisie – raj dla rodziców i najmłodszych

Zrealizowany przez Annę Skórzyńską w 2009 roku pomysł podbił serca niejednej mamy i niejednego taty. A to dlatego, że pozwolił im uporać się z problemem dużej części rodziców… problemem usypiania. Projekt zrodził się na podstawie osobistych doświadczeń pomysłodawczyni – sama każdej nocy spędzała godziny nad dziecięcym łóżeczkiem z suszarką do włosów w ręku, czekając aż synek wpadnie w objęcia Morfeusza. W ten właśnie sposób Ania wpadła na pomysł Szumisiów – uroczych maskotek, które dźwięk suszarki „zamykają” w swoich pluszowych brzuszkach, a położone obok dziecka, pomagają mu zasnąć. Misie okazały się hitem nie tylko w całej Polsce, lecz nawet poza jej granicami – w 2016 roku trafiły na rynek zagraniczny. Dzięki kojącym dźwiękom dobiegającym z wnętrza przytulanek, rodzice z łatwością usypiają swoje pociechy, a te z kolei cieszą się niczym niezmąconym snem. Autorka projektu to świetny przykład kobiety, która pomimo przeszkód (a było ich w trakcie realizacji niemało…) nigdy się nie poddała i stworzyła coś, za co wdzięczne mogą być miliony rodziców!

Wszystkie wymienione inicjatywy mogą być dla każdej i każdego z nas ogromną inspiracją. Ukazują niezwykłą moc i piękno kobiet, ich kreatywność oraz wielkie serca, którymi dzielą się z innymi na co dzień. Właśnie dzięki takiemu dobru, Dzień Kobiet powinien być obchodzony każdego dnia w roku! Wszystkim Paniom życzymy dziś przede wszystkim nieustannego poczucia bycia wyjątkowymi, kochanymi i szanowanymi – niezależnie od daty widniejącej w kalendarzu.