Niszczycielskie żywioły - 6 pomysłów na to, jak pomóc ofiarom klęsk żywiołowych

Siła wsparcia może okazać się większa od siły żywiołów. Jak pomóc ofiarom klęsk żywiołowych - czyli o Twojej pomocy ludziom dotkniętym tragedią.

Niszczycielskie żywioły - 6 pomysłów na to, jak pomóc ofiarom klęsk żywiołowych

Klęski żywiołowe potrafią zmienić życie tysięcy ludzi w mgnieniu oka. Niszczycielski wiatr, pochłaniająca każdą przeszkodę woda, powietrze przenoszące epidemie… Wiele z nich powoduje niewyobrażalne straty, cierpienie, zniszczenie mienia, a nawet śmierć. W takich sytuacjach zaangażowanie ludzi, których te tragedie nie dotykają, jest kluczowe. Jak możemy pomóc ofiarom katastrof naturalnych? Oto kilka pomysłów na Twoje wsparcie osób dotkniętych niszczycielską siłą żywiołów. 

1.Zaangażuj się w zbiórkę środków medycznych.

Organizowanie i branie udziału w zbiórkach artykułów medycznych oraz higienicznych stanowi kluczowy element wsparcia dla ofiar klęsk żywiołowych. W nagłych sytuacjach, takich jak katastrofy naturalne, dostęp do środków medycznych i najprostszych higienicznych artykułów jest często wręcz niemożliwy. Organizacje humanitarne mobilizują lokalną społeczność do działania, aby zapewnić niezbędne materiały, które dalej transportowane są do obszaru, gdzie doszło do tragicznej sytuacji. Mieszkańcy takich terenów są często nieprzygotowani na nieoczekiwane zagrożenie, więc potrzebują pomocy osób z zewnątrz. Tutaj pojawia się szansa na Twoją pomoc. Każda para rąk przydaje się w sytuacjach kryzysowych. Dzięki licznemu zaangażowaniu można zebrać wspólnymi siłami opatrunki, leki, środki dezynfekcyjne oraz artykuły higieniczne, które są najważniejsze dla zdrowia. To gest, który może mieć ogromny wpływ na warunki życia dla tych, którzy stracili wszystko w wyniku klęski żywiołowej. Pamiętaj, że ci ludzie są bezradni i potrzebują każdej, nawet najprostszej pomocy, a tę możesz zapewnić. 

2. Pomóż przy organizacji zbiórki żywności. 

Organizowanie zbiorek żywności działa analogicznie do zbiórek medykamentów. Klęski żywiołowe mają ogromny wpływ na dostęp do żywności oraz wody pitnej. Często brakuje i jednego, i drugiego. Dlatego tak ważna jest zbiórka artykułów spożywczych i wysyłka do miejsc, gdzie doszło do tragedii. Głód to bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia, a sam dostęp do pokarmu wpływa na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Zbierać można tak naprawdę wszystko, należy zwrócić jednak uwagę na termin produktu, ponieważ przy transporcie może się po prostu zepsuć. Pamiętaj, że zapakowanie żywności w odpowiedni sposób również ma znaczenie, by bez szwanku dotarło do  celu. Jeśli sam nie nie jesteś w stanie zorganizować takiej zbiórki lub martwisz się, że nie masz do tego odpowiednich uprawnień, wesprzyj odpowiednią organizację. W Polsce zajmuje się tym między innymi Polska Akcja Humanitarna. 

3. Podziel się odzieżą.

Dzielenie się odzieżą z ofiarami niszczycielskich żywiołów lub jej zakup, to niezbędna część pomocy. W wyniku trzęsień ziemi, powodzi i huraganów setki osób traci nie tylko dach nad głową, ale także podstawowe rzeczy, takie jak ubrania. Jest to szczególnie ważne w kontekście zmieniających się i nieprzewidywalnych warunków pogodowych, które mogą wystąpić po klęsce żywiołowej. Pamiętaj, że odbudowa mienia może zająć kilka lat. Ofiary natury mają zatem do pokonania trudności związane z następującymi po sobie porami roku i kapryśną pogodą. Potrzebne jest zabezpieczenie przed mrozem i śniegiem zimą, deszczem jesienią, a upałem latem. Dzielenie się odzieżą jest symbolem Twojego współczucia i solidarności. Wspierając ofiary kataklizmów, przyczyniasz się do u odbudowy ich życia. Pomoc tym osobom nie kończy się tuż po katastrofie. To długofalowy proces adaptacji do nowej rzeczywistości. Ważne jest zapewnienie wsparcia w nim.

4. Wesprzyj finansowo zbiórki na pomoc ofiarom katastrof. 

Wsparcie finansowe jest jedną z form pomocy ofiarom klęsk żywiołowych. Tragiczne w skutkach wydarzenia, jak trzęsienia ziemi, tsunami lub huragany niosą ze sobą ogromne koszty. Sama natychmiastowa reakcja na katastrofę, zbiórki żywności czy odbudowa infrastruktury i własnego dobytku to monstrualne kwoty oraz lata regeneracji mieszkańców danego obszaru. Ludzie często w mgnieniu oka tracą mienie, budowane przez całe życie, a niekiedy dosłownie wszystko. Ofiary katastrof często same zakładają zbiórki finansowe. Można je znaleźć tutaj: https://pomoc.pl/nagle-wypadki. Zbierane fundusze mają na celu zapewnienie godnego życia mieszkańcom terenów dotkniętych tragedią i stopniowy powrót do normalności. Powstają zbiórki funduszy zakładane również przez rząd i społeczności lokalne,  by zapewnić schronienie i odpowiednią opiekę. 

5. Udziel wsparcia logistycznego.

W trakcie działania w sytuacji kryzysowej znaczące jest też wsparcie logistyczne i planowanie. Dotyczy to pomocy w dwóch wariantach: na miejscu tragedii oraz zdalnie. W obszarach występowania klęsk żywiołowych potrzebne są pojazdy do transportu artykułów medycznych, żywność oraz ewakuacji ludzi  z zagrożonych katastrofą terenów. To spore wyzwanie, by sprawnie wszystko zorganizować i zachować zimną krew. Jeśli posiadasz umiejętności szybkiego reagowania w sytuacjach kryzysowych, doskonale sprawdzisz się w miejscu, gdzie koordynowanie przewozem jest potrzebne. Niezbędne są do tego duże pakowne samochody oraz kierowcy, którzy podejmą się wyzwania. 

Jeśli natomiast chcesz pomóc ofiarom, ale fizycznie nie możesz dotrzeć na miejsce tragedii-  użycz swój samochód do przewozu uzbieranych w zbiórkach artykułów. Organizacje często tworzą miejsca, gdzie gromadzi się potrzebne rzeczy. Same organizują transport, by wysłać je dalej i móc dostarczyć potrzebującym, np. żywność. Pamiętaj, jeśli masz prawo jazdy i chcesz to wykorzystać jako wolontariusz, możesz. Jak? Dostarczając artykuły do utworzonych przez organizacje miejsc.  

6. Uczestnicz w szkoleniach w zakresie szybkiego reagowania na sytuacje kryzysowe. 

Nie można zapomnieć o edukacji w zakresie reagowania kryzysowego w przypadku katastrof naturalnych. Szkolenia z bezpieczeństwa oraz pierwszej pomocy, mogą w przyszłości przyczynić się do ich zapobiegania, wczesnego wykrywania i  reagowania w porę na niebezpieczeństwo.  To inwestycja w naszą społeczność, a tym samym świadomą i przemyślaną pomoc w przyszłości. Prowadzący wyposażą Cię w cenne rady i umiejętności, by praktycznie przygotować się do rozwiązywania sytuacji kryzysowych oraz wskażą inne formy wparcia ofiar.

Pamiętaj! Najważniejszą pomocą jest Twoja szybka reakcja! 

W walce o normalność po ataku żywiołów, Twoja pomoc ofiarom może okazać się niezwykle ważna. Setki osób traci dach nad głową i dobytek, na który pracowali całe życie. Sama adaptacja do nowych warunków to żmudny długotrwały proces. Przyzwyczajenie do nowej rzeczywistości, może okazać się wyjątkowo trudne. Ludzie stają się bezradni, dlatego potrzebują Ciebie. Twoje zaangażowanie w akcje humanitarne oraz uczestnictwo w różnych zbiórkach (artykułów medycznych, leków, żywności) mogą przynieść ukojenie tym, którzy cierpią z powodu niezależnych od siebie tragedii. Weź też udział w szkoleniach, które w przyszłości być może będą stanowić klucz do minimalizacji strat i ocalenia czyjegoś życia.