Jak zorganizować skuteczną akcję charytatywną- praktyczny poradnik

Jak zorganizować skuteczną akcję charytatywną- praktyczny poradnik

Organizacja akcji charytatywnej może być niezwykle skomplikowana i wymagająca, ale w dzisiejszych czasach istnieją narzędzia, które znacznie ułatwiają cały proces. Jednym z takich narzędzi są platformy do organizowania zbiórek internetowych, które pozwalają na zbieranie funduszy w prosty i skuteczny sposób.

Oto kilka kroków, które pomogą Ci zorganizować akcję charytatywną za pomocą serwisów zbiórkowych:

Wybierz cel akcji charytatywnej

Wybierając cel akcji charytatywnej, ważne jest, aby wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników, które zwiększą szanse na sukces akcji. Oto kilka wskazówek, jak dobrze wybrać cel akcji charytatywnej:

 1. Przemyśl, na czym ci zależy: Przed rozpoczęciem akcji charytatywnej zastanów się, jakie efekt chcesz uzyskać. Czy chcesz zbierać pieniądze na leczenie, edukację, wsparcie społeczności lub inny cel? Warto wybrać cel, który pasuje do Twojej misji i wartości.
 2. Zbadaj swoją społeczność: Przeprowadź badanie wśród swojej społeczności, aby zrozumieć, jakie są jej potrzeby i problemy, z jakimi się boryka. Dowiedz się, co jest dla niej ważne.
 3. Wybierz dobrą organizację: Jeśli nie wiesz, jakie cele warto wybrać, zwróć się do organizacji charytatywnych, które mają już doświadczenie w zbieraniu funduszy. Przeprowadź badanie rynku i zbadaj, które organizacje charytatywne cieszą się dobrą opinią.
 4. Ustal konkretny cel: Określ, jaką kwotę chcesz zebrać i na co będzie przeznaczona. Ustal realistyczny cel, który będzie łatwy do zrealizowania.
 5. Znajdź dobry sposób na zbieranie funduszy: Wyznacz datę i miejsce akcji charytatywnej. Znajdź sposoby, jak można przyciągnąć ludzi i zachęcić ich do wsparcia akcji. Pamiętaj, że akcja charytatywna może być zarówno on-line, jak i off-line.

Wybierz platformę do organizowania zbiórek internetowych

Istnieje wiele platform, które umożliwiają organizowanie zbiórek internetowych. Upewnij się, że wybierasz tę, która jest bezpieczna i łatwa w obsłudze. Przykładem jest www.pomoc.pl. Warto też zasugerować się dobrymi opiniami wśród użytkowników. Możesz poszukać komentarzy i ocen na forach internetowych, w serwisach społecznościowych lub w specjalistycznych grupach na Facebooku.

Upewnij się, że platforma oferuje bezpieczne płatności. Zwróć uwagę, czy korzysta z usług zaufanego operatora płatności, takiego jak np. PayU, z którym współpracuje Pomoc.pl.

Dobrze, jeśli platforma oferuje funkcje udostępniania i promowania zbiórki. Dzięki temu łatwiej będzie ci dotrzeć do większej liczby ludzi.

Warto też zwrócić uwagę na to, jakie opłaty są pobierane, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów. Zawsze czytaj regulaminy! Niektóre portale, określające się jako darmowe, w rzeczywistości pobierają prowizje od transakcji lub dodatkowe opłaty za promocję i niektóre funkcje serwisu, np. za możliwość ustawienia własnego adresu zbiórki.

Pamiętaj, że wybór platformy zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Dobrze przemyśl, co jest dla Ciebie najważniejsze i postaraj się wybrać miejsce, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Przygotuj opis i zdjęcia:

Opis zbiórki internetowej to kluczowy element, który ma zachęcić ludzi do wpłaty pieniędzy na cel charytatywny. Rozpocznij od krótkiego i zwięzłego podsumowania celu zbiórki. Na przykład: "Zbieramy pieniądze na zakup przyborów szkolnych dla domu dziecka". Opisz historię osób, na które zbieracie pieniądze. Opowiedz o ich codzienności, o ich potrzebach i planach. Pokaż, że są to prawdziwi ludzie, a nie anonimowi potrzebujący.

Podaj konkretne informacje o kosztach zakupu artykułów szkolnych. To pomoże ludziom zrozumieć, ile dokładnie pieniędzy jest potrzebnych i jak ważne są ich darowizny.

Włącz się emocjonalnie. Pokaż, że zależy ci na sprawie i że to jest dla ciebie ważne. To pomoże czytelnikom wczuć się w sytuację i zrozumieć, że ich wpłata może naprawdę coś zmienić.

W treści zbiórki zachęcaj do udostępniania informacji o niej w social mediach. To pomoże zwiększyć jej zasięg i szansę na zebranie wymaganej sumy. Opis uzupełnij, zamieszczając zdjęcia związane z celem akcji.

Więcej informacji o tym, jak napisać angażujący opis zbiórki znajdziesz tutaj.

Promuj zbiórkę:

Udostępnij informacje o akcji na swoich kanałach społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter, Instagram itp. Upewnij się, że publikujesz regularnie. Zachęcaj innych do udziału w Twojej akcji. Aktywna promocja to ważna część organizacji zbiórki pieniędzy na cele dobroczynne. Oto kilka sposobów, jak można to zrobić:

 1. Wyzwania- zachęć ludzi do podjęcia wyzwania i zobowiązania się do wpłaty określonej kwoty na cel charytatywny. Na przykład, możesz zachęcać ludzi do wpłaty 10 zł za każdy kilometr, który przebiegniesz.
 2. Opowieść- opowiedz historię osoby, która jest beneficjentem akcji charytatywnej. Ludzie często chętniej pomagają, gdy mają konkretne i spersonalizowane informacje.
 3. Social proof- jeśli już udało ci się zebrać fundusze, podziel się tymi informacjami z innymi i udostępnij sukcesy na swoich kanałach społecznościowych. Dzięki temu inni zobaczą, że akcja charytatywna jest wartościowa i warto w nią zainwestować.
 4. Słowa zachęty- użyj słów zachęty, takich jak "pomóż nam uratować życie" lub "każda wpłata ma znaczenie" w swoim komunikacie, aby ludzie czuli, że ich wkład jest ważny.
 5. Motywacja- przypomnij ludziom, dlaczego to, co robisz, jest ważne i jakie będą skutki twojej akcji charytatywnej. Zachęć ich do dołączenia do twojego projektu, aby razem osiągnąć wspólny cel.
 6. Nagrody- zaproponuj nagrody dla ludzi, którzy wpłacą najwięcej. Mogą to być drobne prezenty, bilety na wydarzenia lub podziękowania w postaci publicznego wyróżnienia.
 7. Współpraca- zachęć do współpracy ze swoimi przyjaciółmi, rodziną i współpracownikami. Im więcej osób zaangażowanych w twoją akcję charytatywną, tym większa szansa na osiągnięcie celu.

Pamiętaj, aby komunikować się z ludźmi w sposób szczery i autentyczny. Powiedz im, dlaczego to, co robisz, jest dla ciebie ważne i co chcesz zmienić na lepsze.

Zrób podsumowanie akcji charytatywnej

Po zakończeniu akcji charytatywnej, która odbyła się w formie zbiórki internetowej, ważne jest, aby dokładnie ją podsumować i podzielić się tymi informacjami z wszystkimi zainteresowanymi. Najlepiej na bieżąco informować o wszystkim w mediach społecznościowych. Dzięki temu osoby, które wsparły akcję, będą wiedziały, co dokładnie udało się osiągnąć dzięki ich wkładowi. Można przygotować infografikę lub fotorelację, prezentującą wyniki akcji oraz podziękować za zaangażowanie wszystkim, którzy ją wsparli. Takie podziękowanie może przyczynić się do zachęcenia innych ludzi do brania udziału w podobnych inicjatywach w przyszłości.

Checklista:

 1. Wybór celu akcji

  a. Przemyśl swoje cele

  b. Zbadaj swoją społeczność

  c. Skonsultuj cel akcji z organizacjami

  d. Ustal kwotę zbiórki

2.  Wybierz platformę do zorganizowania zbiórki, Zwróć uwagę na:

  a. Aspekty bezpieczeństwa

  b. Łatwość obsługi

  c. Opłaty

  d. Opinie innych użytkowników

  e. Pomoc w promocji

3.  Przygotuj treść zbiórki;

  a. Napisz opis zbiórki

  b.  Dodaj zdjęcie główne

  c. Dodaj zdjęcia w treści

  d. Stwórz indywidualny adres zbiórki

4.  Promuj zbiórkę. Oto kilka sposobów:

  a. Wyzwania

  b. Opowieść

  c. Social-proof

  d. Słowa zachęty

  e. Motywacja

  f. Nagrody

  g. Współpraca

5.  Podziel się efektem zbiórki w social mediach

6.  Podziękuj darczyńcom.