Jak wspierać potrzebujących w święta? Zobacz, jak możesz pomóc w 2023 roku

Zobacz świąteczne akcje charytatywne w 2023 roku. Sprawdź, które organizuje pomoc dla najbardziej potrzebujących. Zaoferuj swoje wsparcie.

Jak wspierać potrzebujących w święta? Zobacz, jak możesz pomóc w 2023 roku

Niezwykła atmosfera Bożego Narodzenia wyzwala w nas dobro. Według badań ponad połowa Polaków deklaruje chęć wspierania potrzebujących właśnie w okresie okołoświątecznym. Najczęściej decyzje o udzieleniu pomocy podejmowane są pod wpływem chwili, a tych magicznych w tym czasie nie brakuje! Sprawdź, gdzie możesz wpłacić swoją darowiznę i przywrócić potrzebującym uśmiech w te święta. 

Dlaczego chętniej pomagamy w święta?

Zdaniem ekspertów wzmożona skłonność do działalności charytatywnej w okresie świątecznym wiąże się z charakterem świąt Bożego Narodzenia. W tym czasie dużo większą uwagę poświęcamy tradycji i chrześcijańskim wartościom, nawet jeżeli na co dzień o nich zapominamy. Budzi się w nas potrzeba rodzinnego ciepła, wspólnej celebracji. Jesteśmy dla siebie milsi i w naturalnej konsekwencji chętniej pomagamy innym. 

Istnieje też coś takiego, jak norma wzajemności. Według niej, kiedy pomagamy, liczymy (mniej lub bardziej świadomie) na wzajemność, gdy sami znajdziemy się w potrzebie. To nie musi odnosić się do konkretnej osoby, po prostu mamy nadzieję, że dobro do nas wróci. To motywuje nas to do pomocy. Dodatkowo, wsparcie innych ludzi przeciwdziała poczuciu izolacji. Pomaganie łagodzi też nasze wewnętrzne napięcia, kiedy widzimy kogoś cierpiącego lub przeżywającego trudności. Wolimy pomóc, aby zmniejszyć to poczucie niesprawiedliwości. W końcu jesteśmy istotami empatycznymi. Współodczuwamy z innymi. Pomaganie innym poza tym zwyczajnie sprawia nam radość. Chcemy myśleć o sobie dobrze, a robimy to wtedy, gdy postępujemy zgodnie ze swoimi wartościami.

Corocznie, w okresie przedświątecznym powstaje mnóstwo inicjatyw, które mają za zadanie wesprzeć najuboższych i samotnych, by też mogli cieszyć się Bożym Narodzeniem. Są one organizowane zarówno przez fundacje i stowarzyszenia z dużym zasobem narzędzi, jak i osoby prywatne, często posiadające jedynie (albo aż!) chęć pomagania. To dzięki takim projektom i ludziom je wspierającym wiele osób otrzymuje niezbędne wsparcie, by w tym wyjątkowym czasie świąt, choć na chwilę zapomnieć o troskach. Zobacz, gdzie możesz pomóc w tym roku! 

Szlachetna Paczka

Jest to projekt Stowarzyszenia Wiosna, realizowany już od 20 lat. Pomysł jest prosty! Chodzi o połączenie tych, którzy chcą pomagać, z tymi, którzy tej pomocy potrzebują. W tym roku 18 listopada otwarta została możliwość wyboru rodzin, które można wesprzeć. Działania Stowarzyszenia rozpoczynają się jednak o wiele wcześniej. Setki wolontariuszy już od sierpnia poszukiwało najbardziej potrzebujących rodzin i określało ich najpilniejsze potrzeby.

Każdy może wybrać rodzinę, której chciałby pomóc. Są to osoby starsze i samotne, rodziny wielodzietne, poszkodowani w wyniku nieszczęśliwego wypadku, osoby chore i z niepełnosprawnościami. Łatwo jest znaleźć kogoś ze swojej okolicy, ponieważ rodziny można wybrać po miejscu zamieszkania, Najczęściej w pomoc angażują się grupy osób: firmy, rodziny, paczki przyjaciół- po to, by sprostać finansowo potrzebom beneficjentów. Projekt corocznie pokazuje, jak dużo osób potrzebuje wsparcia, jak wielu z nich brakuje podstawowych rzeczy. Udowadnia przy tym, że w Polsce wciąż rośnie liczba ludzi gotowych podarować swój czas i serce, by pomóc. To właśnie ta solidarność daje nadzieję, że świat może być lepszy. Jeśli chcesz przyłączyć się do Szlachetnej Paczki, przejdź na ich stronę:

Wigilia dla seniorów

Siepomaga to jedna z najbardziej znanych w Polsce fundacji. Od lat działa na rzecz osób chorych. Corocznie w okresie przedświątecznym angażuje się w pomoc dla potrzebujących. W tym roku wspiera Stowarzyszenie Mali Bracia Ubogich, a wszystko po to, by zorganizować wspólną wigilię dla seniorów. Okazuje się bowiem, że wiele osób starszych ten magiczny dzień spędza w samotności. ​​

Pusty wigilijny stół to obraz, który boli. Wokół jest tyle radości… a samotność starszych osób staje się jeszcze bardziej dojmująca.

Zarówno przez stronę Stowarzyszenia, jak i Fundacji można zaangażować się w organizacje wigilii dla seniorów. Wystarczy wesprzeć zbiórkę funduszy. Darowizny pokryją nie tylko uroczystą kolację i drobne upominki dla każdego uczestnika, ale też zapewnią im bezpieczeństwo i transport. W tym roku wigilia ma się odbyć aż dla 700 osób z 12 miast w Polsce. Wspólnymi siłami możemy dać starszym osobom w prezencie magiczny wieczór.

Świąteczny list od Mikołaja

Grudzień, a w szczególności Boże Narodzenie to niesamowity czas przede wszystkim dla dzieci. Wszystko wydaje się bardziej magiczne niż zwykle. W kuchni unoszą się apetyczne zapachy, dom jest pięknie przystrojony świecącymi lampkami i jemiołą a za oknem srebrzy się śnieg po kolana. Do pełni szczęścia brakuje tylko listu z życzeniami od św. Mikołaja. Każdy maluch, który dostanie taki prezent, poczuje się wyjątkowo. W tym roku Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę uruchomiła akcję, w której każdy mógł zamówić taki list dla dziecka. To akcja szczególna, bo poza sprawieniem frajdy najmłodszym, można było też pomoc dzieciom, które nie mogą liczyć na szczęśliwe święta. Są to ofiary przemocy domowej, lub wykorzystywania seksualnego. Zamawiając list dla swojego dziecka, można było wpłacić darowiznę na rzecz fundacji i przyczynić się do budowania sieci Centrów Pomocy Dzieciom oraz infolinii alarmowej dla dzieci w kryzysie. Fundacja udziela kompleksowej i bezpłatnej pomocy najmłodszym, które nie mają do kogo zwrócić się o pomoc. Co prawda zamówienia na listy zakończyły się, ale nadal można wspierać potrzebujące maluchy. Razem możemy dać dzieciom siłę, by pokonały trudności.

Wigilia Caritasu

Co roku w grudniu, w kilkudziesięciu miastach Polski, ludzie ubodzy, bezdomni i samotni gromadzą się przy wspólnym wigilijnym stole, uczestnicząc w ogólnopolskiej akcji Wigilia Caritas.

W 2022 roku w organizację Wigilii Caritas zaangażowało się 85 miast w całej Polsce. Osoby potrzebujące miały okazję uczestniczyć w prawdziwej wieczerzy, zaserwowano im barszcz, karpia czy postną kapustę. Podczas spotkania łamano się opłatkiem, a każdy otrzymał także paczkę ze świątecznymi upominkami. W ramach tego szczególnego wsparcia, 20 000 osób otrzymało pomoc. 

W tym roku plany są równie ambitne. Organizacja tak rozległego przedsięwzięcia wymaga ogromnej liczby wolontariuszy i wsparcia finansowego, dlatego każdy może zaangażować się w pomoc czynną lub wesprzeć zbiórkę.

Podziel się posiłkiem

Okres świąteczny wszyscy postrzegamy, jako magiczny, ale to właśnie wtedy marnujemy najwięcej jedzenia. Szacuje się, że w Polsce to nawet trzy razy więcej niż w pozostałych częściach roku. Marnotrawienie jedzenia to problem na globalną skalę. FAO podaje, że na świecie rocznie wyrzucane jest 1,3 mld ton jedzenia, nadającego się do spożycia, co stanowi aż jedną trzecią światowej produkcji żywności. W Polsce rocznie marnuje się blisko 5 mln ton, co oznacza, że co sekundę wyrzucamy do kosza prawie 153 kg żywności. 

Jest wiele miejsc, które przyjmą nadprogramowe jedzenie, nie tylko podczas świąt: jadłodzielnie, banki żywności czy lodówki społeczne. Poniżej znajdziesz listę kilku z nich: 

☑️ Banki Żywności, obecne w największych miastach w Polsce.

☑️ Schroniska dla osób bezdomnych.

☑️ Lodówki społeczne obecne w każdym większym mieście w Polsce, np. DobroCzynna Lodówka w Poznaniu, przy ul. Półwiejskiej 26.

☑️ Grupy na Facebooku, np. Jedzenie Ci dam, bo mam, w ramach której można oferować, wymieniać się lub zyskać żywność.

Wsparcie potrzebujących w okresie świątecznym to piękny gest ludzkiej solidarności, ale warto pamiętać, że nasza pomoc nie musi kończyć się wraz z odejściem świąt. Nadchodzący nowy rok to okazja do kontynuowania tych gestów empatii i wsparcia przez cały czas. Niezależnie od tego, czy to regularne datki, wolontariat czy pomoc lokalnej społeczności, nasza determinacja w niesieniu pomocy może sprawić, że każdy dzień stanie się dla kogoś lepszy. Pomaganie powinno być rytuałem codzienności, niezależnie od daty w kalendarzu – to nasz wkład w budowanie lepszego, bardziej wspierającego świata dla wszystkich.