Jak radzić sobie z emocjonalnymi wyzwaniami organizowania zbiórki na bliską osobę?

Jak radzić sobie z emocjonalnymi wyzwaniami organizowania zbiórki na bliską osobę?

Organizowałeś kiedyś zbiórkę dla kogoś bliskiego, kto dopiero co zmierzył się z diagnozą groźnej choroby? Jakie uczucia ci wtedy towarzyszyły? Czy był to strach, stres, poczucie niepewności, a może nawet i panika? Zawsze, gdy nagle w życiu zmienia się nam scenariusz na taki usłany bólem i cierpieniem, towarzyszą nam silne emocje. To normalne, że boisz się o kogoś bliskiego, ponieważ Ci na nim zależy. Trudno przecież zgodzić się na cierpienie bliskiej osoby. Sytuacja, gdy dowiadujesz się o nowotworze matki lub nagłym wypadku kolegi z pracy jest niezwykle stresująca nie tylko dla samej poszkodowanej osoby, ale przede wszystkim dla najbliższego otoczenia. Na szczęście istnieją sposoby na  radzenie sobie z tymi emocjami. Jakie? Podpowiemy ci w niniejszym artykule. 

1. Zrozum oraz zaakceptuj swoje emocje - kilka słów o stresie i reakcji organizmu

Stres od kuchni

Znasz ten nagły przypływ gorąca, wypieki na policzkach i szybsze krążenie krwi po Twoim organizmie? Oczywiście, kto go nie zna! Zaczyna robić ci się słabo, łzy napływają mimowolnie do oczu, a serce wali jak oszalałe. To objawy reakcji twojego organizmu na silny stres wywołany sytuacją nieprzewidzianą przez ciebie wcześniej. Z naukowego punktu widzenia mechanizmy te w ciele działają niezależnie od naszych myśli. Wszystko za sprawą wytwarzających się hormonów. Co się w nas dzieje, gdy zaczynamy się stresować? 

Gdy pojawia się moment, w którym jesteśmy zagrożeni, wszelkie ośrodki odpowiedzialne za odbieranie bodźców stymulują tzw. sieci obwodowe, w tym między innymi  oś podwzgórze-przysadka-nadnercza. Owa oś jest to pewien rodzaj współpracy pomiędzy gruczołami odpowiedzialnymi za wytwarzanie hormonów oraz naszym sterownikiem, czyli mózgiem. W ciele posiadamy też przysadkę mózgową i nadnercza oraz podwzgórze, które są odpowiedzialne za wytworzenie między innymi adrenaliny. 

Czym jest adrenalina?

Adrenalina to hormon produkowany przez nadnercza. To właśnie ona jest głównie odpowiedzialna za przyspieszony w stresie oddech, szybsze bicie serca oraz charakterystyczne ssanie w żołądku. Wszystkie te procesy są nam potrzebne, by instynktownie stanąć do walki lub dostać od ciała szybką możliwość ucieczki w czasie zagrożenia. Adrenalina może mieć pozytywny lub negatywny wpływ na człowieka. Co to znaczy? Jeśli jej wytwarzanie jest związane z krótkotrwałym stresem, może zadziałać mobilizująco, dodać nam np. siły w mięśniach lub zwiększyć oddech, co w ucieczce jest pożądane. Jeśli natomiast osoba cierpi na przewlekły stres, nie działa to na nią korzystnie. Długotrwały stres wpływa na człowieka wyniszczająco oraz potrafi rozregulować wiele ważnych funkcji życiowych. A to nie jest jedyny hormon odpowiedzialny za nasze reakcje w stresie.

Kortyzol - niebezpieczny gracz

Kortyzol to hormon nazywany często hormonem stresu. Podobnie jak adrenalina ma wpływ na dużą ilość reakcji naszego organizmu na zagrożenie. Umożliwia między innymi zapewnienie “paliwa” do mięśni, co daje im większą siłę ucieczki. Brzmi raczej pozytywnie, prawda? Stajemy się silniejsi, więc jaki tu powód do narzekania? Otóż dłużej trwający stres jest też bardziej szkodliwy. Może doprowadzić do zaburzeń metabolicznych, a co za tym idzie, do otyłości. Warto wspomnieć, że nie chodzi tylko o zwiększoną masę ciała, ale przede wszystkim charakterystycznie rozmieszczoną tkankę tłuszczową. Kortyzol może też przyczynić się do  insulinooporności, nadciśnienia tętniczego, problemów skórnych, a nawet do  osteoporozy.  Co więcej, wpływa na nasze samopoczucie psychiczne. Przez długotrwałe jego działanie może pogorszyć się nasza zdolność zapamiętywania, szybciej się dekoncentrujemy, złościmy oraz jesteśmy bardziej skłonni do nagłych zmian nastroju. 

Stres a  samopoczucie i emocje

Znamy już naukowy mechanizm stresu. Dlaczego o tym piszemy? Chcemy pokazać ci, że wyżej opisane reakcje organizmu są ludzkie. Dzieją się bez naszej świadomości, naturalnie. Tak zostaliśmy stworzeni i musimy to zaakceptować. 

Tworząc zbiórkę dla osoby bliskiej, musimy liczyć się z tym, że objawy stresu mogą się u nas pojawiać na każdym etapie jej prowadzenia. W końcu będzie dotyczyła osoby zmagającej się z dramatem. Musisz zrozumieć, że tragedia, która dotknęła kogoś obok to nie wyrok i czasem wystarczy szybkie działanie, by w  porę zdążyć, zareagować, a nawet uratować czyjeś życie. Zachowanie zimnej krwi może wydawać się trudne, gdy w szpitalu znajduje się twoje dziecko podłączone do wszelkiej aparatury, a ciało zaczyna wytwarzać hormony stresu. Ale efekty może przynieść tylko szybkie działanie. Nie czekaj na “co los przyniesie”. Pamiętaj, że być może ty jesteś kluczową osobą, dzięki której to dziecko wyjdzie zdrowe ze szpitala. Miej tego świadomość i niech ta informacja doda Ci otuchy. 

A jak zniwelować stres? Zacznij od akceptacji swoich emocji: złości na los, frustracji czy smutku. To będzie dobry początek, by nad nimi zapanować. Co zrobić dalej, proponujemy ci kilka rozwiązań:

 • Kortyzol, hormon stresu zmniejszy się pod wpływem regularnego wysiłku fizycznego,  zacznij więcej się ruszać,
 • Doskonale sprawdzi się psychoterapia, dobierz odpowiedniego specjalistę i spróbuj opowiedzieć mu o swoich obawach, postaraj się zdefiniować swoje emocje,
 • Polecamy zacząć przygodę z medytacją, powinna oczyścić twój umysł z negatywnych myśli i nauczyć Cię panować nad oddechem w stresujących momentach,
 • Przydatne okażą się napary z ziół, takich jak żeń – szeń, korzeń lukrecji i różeniec górski. Ich regularne zażywanie pozwoli odzyskać psychiczną równowagę i unormuje poziom kortyzolu.

Pamiętaj, że stres niestety jest nieodłączną częścią naszego życia. Pozwólmy dać sobie przestrzeń na przeżywanie też tych złych emocji. 

2. Znajdź wsparcie - razem mamy większą moc

Nie bez powodu jako ludzie jesteśmy nazywani istotami społecznymi. Stajemy się częścią różnych grup i nawiązujemy trwałe relacje z otoczeniem. Należymy do rodzin, mamy swoich znajomych, tworzymy związki zawodowe, samorządy i państwo. Budujemy własną społeczność, która bezinteresowanie mobilizuje się, by służyć pomocą, gdy sytuacja tego wymaga.

Warto mieć to na uwadze przy tworzeniu zbiórki dla bliskiej osoby oraz jej promocji. Nie jesteś z tym sam. Możesz liczyć na kogoś ze swojego otoczenia, kto ci w tym pomoże. Pewnie znajdzie się więcej takich osób. Warto wtedy rozdzielić odpowiednio zadania, by usprawnić zbieranie środków finansowych. Przykładowo zająłbyś się założeniem zbiórki w portalu Pomoc.pl, ktoś inny organizacją charytatywnej licytacji, a jeszcze ktoś inny promocją zbiórki w Social Mediach i kontaktem z mediami. Pamiętaj, nie musisz brać na swoje barki wszystkiego, równomiernie rozłóż ten ciężar na innych chętnych pomocy. Razem macie większą siłę, działacie efektywniej, a ty jesteś odciążony emocjonalnie. 

Zobacz też: Zarządzanie Zbiórką Pieniędzy: Praktyczne Porady i Prawne Aspekty

Gdzie możesz budować taką pomocną społeczność? Zacznij od najbliższego otoczenia. Szukaj wsparcia wśród rodziny, przyjaciół lub medialnych osób, które mogą ci pomóc w organizacji zbiórki. Załóż grupę na Facebooku bezpośrednio przeznaczoną dla licytacji na dany cel. Prowadź stałą komunikację o efektach zbiórki i aktualizuj zmiany na bieżąco. Zwróć też uwagę, że rozmowa z kimś bliskim pomoże ci rozładować nagromadzone emocje związane nie tylko z presją proszenia otoczenia o pieniądze, ale i strachem przed oceną innych.  Jeśli widzisz, że osobą, dla której zorganizowałeś zbiórkę, odczuwa z tego powodu niepokój, poświęć jej czas, bądź zawsze obok. Uświadom jej, że nie może bać się prosić o wsparcie i zapewnij, że ma obok siebie mur złożony z ciebie i twojej społeczności pomagaczy.

3. Określ dokładnie cel zbiórki

Określenie celu jest kluczowym krokiem w organizowaniu zbiórki finansowej w serwisie Pomoc.pl i zebraniu środków. Cel powinien być klarowny, zrozumiały oraz przemyślany, aby przekonać ludzi do zaangażowania i wsparcia. By to osiągnąć, należy rozważyć dokładnie, jakie potrzeby ma osoba, dla której zbieramy fundusze. Ważne jest opisanie historii w sposób przekonujący, pokazujący konkretny problem, który chcemy naprawić. To motywuje ludzi do działania. Zostaje stworzony jasny obraz tego, jaką zmianę chcemy osiągnąć oraz jakie konkretne korzyści przyniesie zebrana pomoc. Dokładnemu określeniu celu i potrzebnej kwoty trzeba poświęcić nieco czasu. Powinien on być mierzalny i osiągalny. Im bardziej precyzyjnie uda się opisać potrzeby bliskiej osoby, tym łatwiej będzie zainteresować potencjalnych darczyńców. Jeśli zbiórka dotyczy dalszego kosztownego leczenia, warto dodać do jej treści dokumentację medyczną.

Kluczowe jest również opisanie celu z perspektywy emocjonalnej. Walka z nowotworem, to nie tylko dramat rozwijającej się w ciele choroby, ale także wyzwanie emocjonalne. Opisz dokładnie, jakie uczucia towarzyszą bliskiej ci osobie, a także jej otoczeniu. Wskazanie, wszystkich zmian, możliwych dzięki zebranym środkom, może skłonić ludzi do zaangażowania się. 

Co jest również bardzo ważne? Weryfikacja. Daje ona pewność, że pieniądze, wpłacane przez darczyńcę, trafiają do osoby potrzebującej, czyli zgodnie z przeznaczeniem. Pozytywna weryfikacja potwierdza wiarygodność zbiórki, co przekłada się na wpłaty. Bądź też transparentny, zachowaj uczciwość i postaraj się odpowiadać na pytania darczyńców.

4. Jak zachować motywację i zaangażowanie podczas trwania zbiórki?

Zakładanie zbiórki online to nie tylko wyzwanie zebrania funduszy oraz pokonywania swoich barier, ale także próba dla wytrwałości. Nierzadko długotrwałe jej prowadzenie może prowadzić do spadku entuzjazmu i motywacji u organizatora. Istnieje wiele sposobów, które mogą pomóc utrzymać ci wysoki poziom motywacji przez cały okres trwania zbiórki. Co to może być? Przyjrzyj się kilku naszym sugestiom:

Określ jasno cel

Początkowym krokiem w utrzymaniu motywacji jest jasne określenie celu zbiórki. Nie tylko kwoty, ale także konkretnych działań, które będą realizowane dzięki zebranym środkom. Precyzyjne zdefiniowanie zadań w realizacji celu daje wyraźny punkt odniesienia i motywuje do dążenia do jego osiągnięcia.

Przedstaw poruszającą historię

Opowiedz historię związaną z celem zbiórki założonej w Pomoc.pl. Emocjonalny przekaz może mieć ogromny wpływ na potencjalnych darczyńców. Dobrze napisana historia może poruszyć serca ludzi i zmotywować ich do wsparcia. Pamiętaj też, by nie przesadzić i w żadnych wypadku nie koloryzować!

Regularnie aktywizuj społeczność

Bądź aktywny na w Social Mediach, informując regularnie o postępach zbiórki, odświeżając aktualności i przekazując wdzięczność za dotychczasowe wsparcie. To pozwoli utrzymać relację, zaangażowanie darczyńców. Będąc na bieżąco, pokażesz im, że ich wkład ma znaczenie. Bądź transparentny i stale informuj darczyńców o sposobie wykorzystania zebranych funduszy. Budowanie zaufania poprzez stałą komunikację z ludźmi wspierającymi zbiórkę, wzmacnia motywację zarówno u ciebie, jak i u darczyńców.

Zobacz też: Wykorzystaj siłę social mediów - jak promować zbiórkę na kilku platformach jednocześnie

Dziel się sukcesami i wspólnie celebrujcie małe zwycięstwa. Nie bagatelizuj małych osiągnięć. Budowę dużego domu też zaczyna się od małych cegiełek. Każdy krok w kierunku celu jest powodem do radości, bo zbliża do mety.  Dziel się sukcesami z ludźmi, którzy wsparli zbiórkę i wspólnie celebrujcie każde małe osiągnięcie. To zmotywuje do kontynuowania wysiłków.

Stwórz harmonogram i cele pośrednie

Podziel główny cel na mniejsze, ułatwiając sobie śledzenie postępów. Harmonogram działań oraz konkretnie określone etapy pomagają utrzymać ciągłe poczucie osiągania postępów. 

Pozostań optymistyczny

Pamiętaj, że zbiórka to proces, który wymaga czasu. Nie zrażaj się trudnościami, a zamiast tego skup się na pozytywnych jej aspektach i możliwościach, jakie ona niesie. Poszukiwanie wsparcia wśród osób, które mogą przejść przez podobne doświadczenia, jest ważne. Wspólnota wsparcia może dostarczyć motywacji i dodatkowej energii.

Prowadzenie zbiórki online może być trudne, ale także niesamowicie satysfakcjonujące. Praca nad nią wymaga wytrwałości, lecz efekty mogą być niezwykle wartościowe zarówno dla beneficjenta jak i dla organizatora. Trzymaj się celu oraz pamiętaj, że nawet najmniejsze wsparcie ma potencjał zmienić czyjeś życie.

5. Opisz historię i potrzeby

Starannie opisz sytuację bliskiej osoby w potrzebie, dla której zbierasz pieniądze. Dobrze napisana historia może dotknąć serca wrażliwych ludzi i zachęcić ich do wsparcia twojej zbiórki. Oczywiście nie chodzi o to, by koloryzować, ale uczciwie opisać  trudną sytuację rzeczywistą, z uwzględnieniem emocji, które nam towarzyszą. 

Tworzenie emocjonalnej historii w treści zbiórki online to nie tylko opowiadanie o potrzebach czy wyzwaniach osoby poszkodowanej losem. To także budowanie głębokiego związku emocjonalnego z potencjalnym darczyńcą. Kluczem jest dotarcie do jego serca, wywołanie silnych emocji i przekonanie go, że właśnie jego pomoc ma realny wpływ na czyjeś życie. Wykorzystanie emocji w opisanej w treści zbiórki historii pozwala na zbudowanie pewnej więzi pomiędzy potrzebującym a wpłacającym. To zaproszenie darczyńcy do intymnego świata osoby potrzebującej, wzbudzające w nim chęć rzeczywistej zmiany. To dotknięcie wrażliwego serca - przez uczucia, empatię i współczucie.

6. Zrób sobie przerwę od czasu do czasu

Pamiętaj, by nie zapominać o swoim zdrowiu psychicznym. W miarę możliwości znajdź czas na odpoczynek i oddech od organizacji zbiórki. Prowadzenie jej to proces emocjonalnie wymagający, czasami wręcz wyczerpujący i czasochłonny. Chociaż zaangażowanie w taką aktywność może przynosić sporą satysfakcję, istnieje potrzeba dbania o własne zdrowie psychiczne. Zrobienie sobie przerwy od prowadzenia jej to ważny aspekt dla twojego zdrowia psychicznego. Pozwala na regenerację sił i uniknięcie wypalenia.

Dlaczego warto zrobić sobie przerwę od zbiórki?

Odcięcie się na chwilę od prowadzenia zbiórki ma wiele korzyści. Po pierwsze, pozwala to na odzyskanie perspektywy. Czasem zanurzenie się w procesie zbierania środków może zaciemnić spojrzenie na szersze cele i potrzeby. Odpoczynek pozwala spojrzeć na całą sytuację z odświeżonym umysłem. 

Po drugie, przerwa od niej umożliwia ładowanie baterii. Zajęcie się innymi aspektami życia, czerpanie radości z hobby, czy spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi, daje możliwość naładowania energii do dalszej pracy nad zbiórką. 

Jak zrobić sobie przerwę od zbiórki online?

 1. Ustal harmonogram -  wyznacz określony czas na przerwę. To może być dzień w tygodniu, cały weekend, czy nawet krótsze, regularne przerwy każdego dnia.
 2. Oddziel zadania na później -  przygotuj listę zadań, które mogą poczekać. To pozwoli na oderwanie się od natłoku obowiązków związanych ze zbiórką.
 3. Ogranicz rozpraszacze -  wyłącz powiadomienia związane ze zbiórką.
 4. Zajmij się sobą - skup się na aktywnościach, które dają ci radość. Może to być czytanie, spacer, oglądanie ulubionego filmu czy czas na hobby.
 5. Społeczność i wsparcie - porozmawiaj z innymi osobami, które również prowadzą zbiórki lub działają charytatywnie. Wspólna rozmowa może pomóc spojrzeć na sprawę z nowej perspektywy.

7. Skup się na wsparciu bliskiej osoby nie tylko finansowo

Towarzyszenie bliskiej osobie w czasie trwania zbiórki i wsparcie emocjonalne jest równie istotne, co samo zbieranie funduszy. Oto kilka sposobów, jak możesz wspierać tę osobę:

 1. Słuchaj osoby w potrzebie i okazuj empatię - pozwól jej wyrazić swoje uczucia oraz myśli bez oceniania.
 2. Pytaj, jak możesz pomóc - zapytaj jasno. Czasem proste pytanie „Czego teraz potrzebujesz?” może wiele zmienić.
 3. Pomagaj w organizacji codziennych rzeczy - czasem zwykła pomoc w codziennych zadaniach, jak zakupy, gotowanie czy opieka nad dziećmi może okazać się nieoceniona.
 4. Bądź obecny - spędzajcie czas razem, nie tylko w kontekście zbiórki. Zapewni to osobie w potrzebie poczucie bezpieczeństwa.
 5. Motywuj do otwarcia się na pomoc - wspieraj osobę w akceptacji pomocy od innych. Niech wie, że przyjmowanie wsparcia od ludzi jest naturalne i nie oznacza słabości.
 6. Zachowaj optymizm - pokaż pozytywne podejście oraz nadzieję na poprawę sytuacji. Optymizm może być zaraźliwy i dodawać sił do walki.

8. Zaakceptuj porażki

Nie zawsze wszystko pójdzie zgodnie z planem. Akceptacja, że nie da się wszystkiego kontrolować, może pomóc w zmniejszeniu stresu. Bywa czasem, że pomimo najszlachetniejszych intencji zbiórka nie osiąga zamierzonego celu. Pogodzenie się z  porażką w takiej sytuacji da motywację, aby podnieść się z niej i spróbować od nowa, wyciągając wnioski. Przedstawiamy ci kilka porad jak poradzić sobie z porażką.

Rozpoznanie emocji

Początkowo ważne jest zrozumienie swoich emocji związanych z niepowodzeniem zbiórki. Smutek, rozczarowanie czy frustracja są naturalnymi reakcjami. Pozwól sobie na ich przeżycie.

Refleksja nad zbiórką

Przeprowadź analizę procesu organizacji zbiórki. Zastanów się, co poszło nie tak, czy zawiniły błędy w planowaniu, czy promocji. Zastanów się, co mogło wpłynąć na rezultaty.

Skupienie się na pozytywnych aspektach

Nawet jeśli zbiórka nie osiągnęła zamierzonego celu, prawdopodobnie przyniosła pozytywne rezultaty. Skup się na tym, co udało się osiągnąć i jakie wsparcie udało się zebrać.

Zaakceptowanie faktu, że nie wszystko da się skontrolować

Niekiedy istnieją czynniki, na które nie mamy wpływu. Akceptacja, że niektóre rzeczy są poza naszym zakresem decyzyjnym, może pomóc w zrozumieniu sytuacji.

Wyciągnięcie nauki

Każda porażka niesie za sobą lekcję. Zastanów się, co możesz wynieść z tej sytuacji, jakich błędów unikać w przyszłości oraz w jaki sposób polepszyć kolejne działania.

Akceptacja porażki w organizacji zbiórki internetowej dla bliskiej osoby to proces, który wymaga samorefleksji. To również okazja do nauki na własnych błędach. Przejście przez takie doświadczenie może doprowadzić do lepszego zrozumienia siebie, jak również udoskonalenia umiejętności wsparcia innych w przyszłości. 

9. Podziękuj za wsparcie

Nie zapomnij wyrazić wdzięczności za każdą formę pomocy, wsparcia i zrozumienia, jakie otrzymujesz. W organizowaniu zbiórek internetowych rola darczyńców jest niezmiernie istotna. Ich zaangażowanie oraz hojność stanowią fundament sukcesu każdej zbiórki. Wdzięczność oraz podziękowania są nie tylko wyrazem uprzejmości, ale również kluczowym elementem budowania relacji z ludźmi, którzy wspierają potrzebujących. Dlaczego wdzięczność i podziękowanie są tak ważne?

 • Docenienie wsparcia

Podziękowania za zaangażowanie w zbiórkę to nie tylko docenienie finansowego wsparcia. To także uznanie za czas, troskę i zaufanie, które darczyńcy inwestują, aby wesprzeć innych. 

 • Budowanie relacji

Wyrażając wdzięczność, budujemy z darczyńcami więź opartą na wzajemnym szacunku. To niejednokrotnie inicjuje dalsze zaangażowanie ze strony darczyńców w przyszłych inicjatywach i zbiórkach.

 • Motywacja do dalszego działania

Podziękowania motywują darczyńców do kontynuowania swojego zaangażowania. Zauważenie i docenienie ich wysiłku może być dla nich silnym impulsem do dalszego wsparcia potrzebujących.

 • Jak możesz wyrazić wdzięczność?
 1. Przez osobiste podziękowania: indywidualne wiadomości, maile czy telefony mogą być sposobem na wyrażenie wdzięczności.
 2. Sformułuj publiczne wypowiedzi: podziękowania na stronie zbiórki, w mediach społecznościowych czy nawet w lokalnych mediach mogą być świetnym sposobem na publiczne uznania dla darczyńców.
 3. Twórz raporty z postępów: regularne informowanie darczyńców o postępach zbiórki i konkretnym wykorzystaniu zebranych środków pokazuje transparentność i wzmacnia ich zaufanie.

W świecie zdominowanym przez życie w szybkim tempie wyrażanie wdzięczności powinno być bardziej docenianie. Dzięki niemu budujemy nie tylko relacje, ale również wspieramy kulturę altruizmu. To właśnie ta wdzięczność staje się klejem łączącym darczyńców z potrzebującymi, tworząc silną społeczność, gotową zmieniać świat.

Zbiórka dla bliskiej osoby to emocjonalne wyzwanie

Organizowanie zbiórki dla bliskiej osoby w trudnej sytuacji to trudne emocjonalnie wyzwanie. Wymaga równowagi między zaangażowaniem w nią a zadbaniem o własne zdrowie psychiczne. Kluczem do spokoju jest zrozumienie i akceptacja swoich emocji, świadome korzystanie ze wsparcia społecznego oraz utrzymanie równowagi między aktywnym działaniem na rzecz zbiórki a odpoczynkiem.

Pamiętajmy, że każda pomoc, nawet jeśli nie przyniesie zamierzonego efektu, ma ogromną wartość. To nie tylko wsparcie finansowe, ale przede wszystkim gest empatii i solidarności. Ważne jest, abyśmy pielęgnowali wdzięczność wobec tych, którzy okazują wsparcie, a także dbali o własne emocjonalne potrzeby w tym procesie.

Organizowanie zbiórki pieniędzy dla kogoś potrzebującego w serwisie Pomoc.pl to też szansa na okazanie czułości i solidarności wobec innych. Niech nasze wysiłki budujące wspólnotę oraz wspierające osoby w trudnych chwilach staną się światłem nadziei, które rozświetla drogę do lepszej przyszłości dla wszystkich zaangażowanych.