Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?

Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?

Gdy temperatury za oknami robią się zdecydowanie coraz mniej przyjemne, wielu z nas zastanawia się, jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę? Oczywiście najbardziej na sercu leży nam los tych, które nie mają własnych domów, a więc błąkają się po ulicach lub mieszkają w schroniskach. Również zwierzęta leśne mogą mięć duże problemy ze znalezieniem żywności, gdy spadnie śnieg. Nie ulega wątpliwości, że to dla nich wyjątkowo trudny czas w ciągu roku. Jak więc pomagać zwierzętom zimą? Co możemy realnie zrobić, aby ten okres był dla nich choć trochę przyjemniejszy?

Jak człowiek może pomóc zwierzętom w przetrwaniu zimy?

W tym szczególnym czasie zwierzęta mogą potrzebować znacznie większego wsparcia ze strony człowieka niż latem. Sami jednak najlepiej wiemy, których zwierząt los najbardziej nas martwi. Jak więc możemy pomóc zwierzętom przetrwać zimą? Często nie mamy bezpośredniej możliwości opieki nad nimi, jednak są osoby, instytucje i fundacje, które o nie dbają i to nie tylko zimą, ale i przez cały rok. Jednak taka pomoc jest kosztowna, dlatego w tym zakresie potrzebują wsparcia. Wystarczy zbiórka o określonym celu, którą będziemy regularnie wspierać, a zrobimy dla naszych braci mniejszych naprawdę dużo. Dlaczego? Z pewnością dzięki tym wpłatom, przynajmniej część misek będzie się regularnie napełniać, a może dodatkowo zostaną ustawione schronienia, które pomogą przetrwać najmroźniejsze dni.

Jak pomagać zwierzętom leśnym zimą?

Oczywiście jedną z opcji jest uzupełnianie karmników znajdujących się w lasach o warzywa i owoce, czy siano, a także rozsypywanie w odpowiednich miejscach nasion dla ptaków. Jeśli jednak nie znamy się na konkretnych gatunkach zwierząt i ptaków, może zdarzyć się, że  żywność się zmarnuje, bo zupełnie nie trafimy w to, co im potrzebne. Dlatego najlepiej jest wspierać zbiórki dla zwierząt. Ich organizacją zajmują się osoby, które są mocno zaangażowane w ratowanie i pomaganie zwierzętom. Na większości możemy znaleźć dokładne informacje, co jest potrzebne w jakiej ilości z wyjaśnieniem dlaczego. To szczególnie ważne zarówno w odniesieniu do zwierząt leśnych, jak i bezdomnych.

Wspieraj bezdomniaki — jak możemy pomóc zwierzętom przetrwać zimę?

Doskonałym przykładem są bezdomne, dzikie koty, które pojawiają się właściwie na każdym osiedlu. Wiele z nich jest dzikich i nie można ich na stałe odłowić. Jednak gminy prowadzą akcje sterylizacyjne, aby takie koty się nie rozmnażały i by nie rosło zjawisko ich bezdomności. Można więc zgłosić, gdzie koty bytują, wówczas z pewnością na zimę możliwe będzie również wystawienie im ocieplanych budek, w których będą mogły się schronić w czasie najgorszej pogody.

Bezdomne koty na ulicach są zwykle dokarmiane przez kilka osób, często starszych, które z serca dzielą się tym, co mają. Niestety najczęściej nie mają wiele. Jeśli chcemy wesprzeć zwierzęta, możemy podejść do takiej osoby i zaoferować swoją pomoc w zakupie karmy. Raczej nie będzie to wielki wydatek, a przynajmniej kilka misek będzie każdego dnia zdrowo napełnionych.

Schroniska dla zwierząt — jak pomóc przetrwać zimę zwierzętom?

Jak możemy pomóc zwierzętom przetrwać zimę, jeśli mieszkają w schronisku? Zapewne większość z nas wie, że nie są to zbyt przyjemne miejsca. Nawet te nowoczesne placówki w niektórych miastach, potrafią napawać smutkiem i współczuciem. Do schronisk trafia wiele zwierząt, które nie mają własnego domu, przyczyn jest naprawdę mnóstwo. Finansowanie schronisk pochodzi z gmin, od darczyńców, czy z organizacji ochrony nad zwierzętami, wiele korzysta również z tzw. jednego procenta z rozliczeń podatkowych.

Na schroniska również zakładane są zbiórki, które warto wspierać. Ilość karmy, jaka jest w takich miejscach potrzebna każdego dnia, jest ogromna. Do tego dochodzi żwirek dla kotów, często leki, a zimą ciepłe posłania i budki. Zbiórki w dużej mierze pozwalają zagwarantować dobre warunki podopiecznym. Jednak zawsze dobrze widziane jest również przynoszenie paczek z karmą, czy innymi niezbędnymi rzeczami.

Jak pomagać zwierzętom w zimie?

Nasi bracia mniejsi mogą być mocno narażeni na utratę życia w czasie złej zimowej pogody. Jak możemy pomóc zwierzętom przetrwać zimę? Czego właściwie od nas potrzebują w tym czasie? Najważniejsze jest zapewnienie ciepłego schronienia. Warto więc wspierać wszelkie inicjatywy ich stawiania. Chodzi m.in. o budki, w których mogą kryć się wolno bytujące koty. Są one zwykle zbudowane w taki sposób, że skutecznie chronią przed zimnem i wiatrem, więc przetrwanie w nich najgorszych dni jest zdecydowanie prostsze niż na zewnątrz.

Ogromne znaczenie ma również dokarmianie zwierząt, jednak potrzebują one dobrej karmy i odpowiednich składników. Jeśli chcemy zatroszczyć się o zwierzęta leśne, a nie mamy o nich pojęcia, to lepiej zgłosić się do nadleśnictwa albo wesprzeć zbiórkę, niż rozrzucać jedzenie. Podobnie z kotami. Nie powinny one jeść resztek z naszych stołów. Muszą mieć specjalną karmę, więc często również to pomoc finansowa dla osób, które o nie dbają, jest lepszym rozwiązaniem, niż samodzielne próby karmienia. Dlaczego? Otóż tak, jak z dzikimi ptakami, których nie wolno karmić chlebem, bo od tego chorują, a kiedyś robiło się w każdym możliwym miejscu. Lepsze będzie ziarno lub przekazanie wsparcia organizacji pomocowej.