Jak pomagać zwierzętom? Dlaczego warto?

Jak pomagać zwierzętom? Dlaczego warto?
Jak pomagać zwierzętom?

Nie wszystkie psy i koty mają tyle szczęścia, co nasi wylegujący się na kanapach i parapetach pupile. Dlaczego warto pomagać zwierzętom, które miały mniej szczęścia? Jak to zrobić, aby miało to realny wpływ na ich życie i losy? Jak pomagać zwierzętom mądrze i z głową? Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby poprawić warunki życia różnym grupom zwierząt i do wyboru mamy kilka narzędzi, które mogą usprawnić i przyspieszyć cały proces.

Jeśli często zadajesz sobie pytanie, jak pomóc bezdomnym zwierzętom, szukasz opcji jak pomóc zwierzętom ze schroniska, albo sam szukasz sposobu jak wesprzeć swoje chorujące zwierzątko, jesteś w dobrym miejscu. Podpowiemy, co można zrobić dla zwierząt i jak możemy pomagać zwierzętom tak, aby zauważyć rezultaty naszych wysiłków i móc działać z innymi.

Jak pomagać zwierzętom?

Wszyscy wiemy, jak możemy dbać o zwierzęta domowe i gospodarskie, które towarzyszą nam w różnym momentach naszego życia. Znamy podstawowe zasady: należy zapewnić im dostęp do wody i pożywienia, miejsce do spania i opiekę lekarską, gdy jej potrzebują. Nie wszyscy wiedzą jak pomóc bezdomnym zwierzętom, które nie mają tyle szczęście lub jak pomagać zwierzętom w schronisku, aby naprawdę odmienić ich los. Kłopoty pojawiają się również, gdy to nasz ukochany pies, kot czy królik zaczynają chorować i koszty leczenia kumulują się, tworząc problem nie do przejścia dla wielu polskich rodzin.

Niestety podstawowe źródło większości problemów z opieką nad zwierzętami, niezależnie czy żyją one w mieście, na wsi, mieszkają w domach czy zagrodach, jest związane z finansami. Dlatego jednym ze sposobów jak pomóc zwierzętom, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem, jest zbiórka pieniędzy na konkretny cel. W taki sposób osoba za nią odpowiedzialna może w krótkim czasie zebrać wymaganą na leczenie kwotę, zakupić sprzęt lub wykupić rehabilitację dla pupila, które poprawią komfort ich życia.

Zbiórki dla zwierząt pomagają sfinansować działalność schronisk i pogotowia dla zwierząt, znaleźć fundusze na działania fundacji oraz pieniądze na opiekę nad konkretnym zwierzęciem będącym pod ich nadzorem, a także sfinansować operację lub leczenie psa czy kota prywatnych właścicieli.

Dlaczego warto pomagać zwierzętom i organizować zbiórki?

Korzystając ze sprawdzonych platform, takich jak Pomoc.pl, mamy szansę skorzystać z pomocy w pozyskaniu środków. Czytając poradniki i wskazówki, które najczęściej są dostępne w takim miejscu, będziemy mogli przygotować zbiórkę tak, aby spełniła nasze oczekiwania i dotarła do większej ilości osób. Dowiesz się, jak szybko i sprawnie założyć i rozpocząć zbiórkę, a dodatkowo nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów z tym związanych. Należy jedynie zebrać w jednym miejscu wszystkie istotne dane, przygotować opis akcji oraz zdjęcia, które zilustrują dany przypadek. To nowoczesna metoda. Otrzymasz link z indywidualnym adresem, który ułatwia promocję akcji i będziesz mógł go użyć w mediach społecznościowych, co pozwala dotrzeć do różnych grup osób.

Jest to też bezpieczny sposób, gdyż strony, na których prowadzona jest zbiórka, chronią dane wszystkich zaangażowanych osób (organizatora zbiórki oraz wpłacających). Nie musimy martwić się, że ktoś przechwyci nasze dane do konta czy informacje prywatne. Serwisy tego typu korzystają ze sprawdzonych pośredników. Nie jesteśmy też ograniczeni limitami czasowymi i możemy prowadzić zbiórkę tak długo, jak będzie to konieczne. W ten sposób możemy sfinansować leczenie własnego pupila, zebrać środki na leczenie bezdomnych zwierząt lub wesprzeć konkretne schronisko dla zwierząt, które jest bliskie naszemu sercu. To niezawodna forma, która pozwala szybko osiągnąć pierwsze efekty. Jest to narzędzie, które może pomóc jednorazowo (na przykład, gdy schronisko ma trudności po przejęciu dużej grupy zwierząt) lub które można wykorzystać, jako stałe źródło finansowania działania instytucji pomocowych dla zwierząt, z którymi sympatyzujemy. Coraz bardziej popularne jest na przykład organizowanie zbiórek z okazji urodzin lub specjalnych wydarzeń, gdzie organizator zamiast prezentów prosi o wpłatę datku na konkretny cel. Zwierzęta będą nam wdzięczne i odwdzięczą się tak, jak potrafią najlepiej: miłością.

Jak jeszcze można pomóc zwierzętom?

Poza zbieraniem pieniędzy na konkretne cele warto pomagać w inny sposób, na przykład prowadzić zbiórki karmy, koców, akcesoriów higienicznych i do pielęgnacji czy zabawek dla zwierząt. Nadchodząca zima jest dobrą motywacją, aby skontaktować się z pobliskim schroniskiem i zapytać, czego im aktualnie brakuje. Będąc miłośnikiem zwierząt i mając ku temu warunki, można również zostać domem tymczasowym dla psa czy kota, albo zgłosić się, jako wolontariusz do wyprowadzania zwierząt na spacery i socjalizowania ich z ludźmi. Trzeba pamiętać, że są to zazwyczaj stworzenia po ciężkich przejściach, które mogą wymagać czasu i pracy, aby wrócić do zdrowia psychicznego i fizycznego umożliwiającego adopcję. Merdający ogon i uśmiechnięte oczy są jednak tego warte.

Jeśli chcesz pomóc bezdomnym zwierzętom w Twojej okolicy, możesz zadbać, aby trafiły do schroniska, gdzie otrzymają niezbędną pomoc i leczenie. W ciągu zimnych miesięcy warto zostawić uchylone okno do piwnicy w bloku, aby koty mogły się chować przed mrozem, a w gorące lato zostawiać miseczki z wodą dla ptaków, czy bezpańskich psów i kotów. Dzięki temu nie odwodnią się i będą miały większą szansę przetrwania wysokich temperatur.

Podsumowanie

Warto pomagać zwierzętom, które nie są w stanie o tę pomoc poprosić. Jeśli nie masz czasu na wolontariat lub nie możesz przyjąć zwierzaka pod swój dach, pomyśl, czy zbiórka dla zwierząt nie pomogłaby rozwiązać problemów lokalnego schroniska, czy znanej Ci rodziny, która boryka się z drogim leczeniem swojego pupila. Zbiórki to też bezpieczna metoda pomocy, jeśli nie jesteśmy pewni, czego konkretnie potrzebuje dane miejsce. Pieniądze zebrane online mogą być przeznaczone na lekarstwa, sprzęt medyczny dla schronisk, lecznic i pogotowia dla zwierząt, czy bieżące potrzeby takie jak podkłady dla szczeniaków i starszych psów i kotów, karmę, przysmaki, posłania, budy i zabawki. Taka metoda sprawdzi się również, jeśli sam masz problem ze sfinansowaniem leczenia ukochanego zwierzaka, które podobnie, jak w przypadku leczenia ludzi może być bardzo drogie. Angażowanie innych pomaga wesprzeć ratowanie i leczenie koni, dzikich zwierząt np. jeży, dzików i saren, zwierząt domowych i gospodarskich. Korzystaj z dostępnych sposobów i nowoczesnych narzędzi, a z pewnością osiągniesz swój cel.