7 sprawdzonych sposobów wsparcia bliskich w listopadowej chandrze

Przytul, pomóż, poświęć komuś swój czas - czyli jak wspierać bliskich w ponurym listopadzie.

7 sprawdzonych sposobów wsparcia bliskich w listopadowej chandrze

Kiedy dni stają się coraz krótsze, a temperatura za oknem spada, odczuwamy stałe zmęczenie, rozdrażnienie i spadek nastroju. Jesienna szaruga i egipskie ciemności wpływają na nasz poziom energii. Dla wielu z nas listopadowy okres okazuje się wyjątkowo trudny w codziennym funkcjonowaniu. Nasi bliscy potrzebują wtedy szczególnej uwagi. Małymi gestami dodasz im otuchy lub sprawić, że poczują się lepiej. Jakie to gesty? Przeczytasz w niniejszym artykule.

1. Spędź czas z bliską osobą.

Razem. Nic tak nie potrafi ukoić, jak ciepło okazane przez przytulanie lub szczera rozmowa przy herbacie. Dla osób zmagających się z jesienną chandrą bardzo ważny jest wspólnie spędzony czas, nawet podczas wykonywania najprostszych codziennych czynności. Warto zatrzymać się na wspólną herbatę i rozmowę w przytulnej kawiarni, ale RAZEM. Czujcie wspólnie otaczającą Was przestrzeń: dźwięk tramwaju za oknem, szum liści, rozmowy przy sąsiednich stolikach. Poświęć komuś bliskiemu czas w dowolny sposób. Może to być również wspólne gotowanie, spacer, gra w gry planszowe, wypad za miasto. Ważne jest, aby ta osoba nie czuła się samotna. Pamiętaj też, że liczy się jakość czasu zarezerwowanego tylko dla Was, nie tylko jego ilość. 

2. Bądź empatyczny. Słuchaj ludzi z empatią.

Obecnie coraz częściej słuchając innych, tak naprawdę nie słyszymy, co rzeczywiście mają nam do przekazania. Odbieramy treść, ale nie rozumiemy komunikatu. Analiza i odniesienie się do czyichś słów są kluczowe., Rozmówca oczekuje, że poświęcisz mu swój czas Dla bliskiej osoby okazanie zainteresowania tym, co mówisz jest oznaką szczególnej troski o nią oraz o to, co się z nią dzieje. Taki człowiek będzie miał poczucie, że kogoś obchodzi jego los, że jest chciany, kochany i potrzebny społeczeństwu. To ważne w okresie listopadowym, gdy do głowy wdziera się melancholia, zaduma i szczególnie odczuwalna samotność.

Słuchanie z empatią stanowi podstawę dobrej relacji. To czynność, która pozwala na zrozumienie drugiej osoby. Dotyczy to jej słów, emocji i poczucia bezpieczeństwa. Uważne wysłuchanie to proces aktywny, który wymaga skupienia się na tym, co mówi druga strona oraz włączenia w wymianę myśli. Jest to pozornie mały gest, który może mieć ogromny wpływ na nasze wzajemne zrozumienie i poprawę nastroju w listopadowej szarudze.

3. Zaoferuj pomoc przy codziennych zadaniach. 

W okresie listopadowym problem obniżonej energii jest powszechny. Nawet codzienne obowiązki często wydają się przytłaczające. Zwłaszcza dla ludzi starszych. W miarę Twoich możliwości oferuj pomoc w prostych zadaniach, takich jak zakupy, gotowanie czy sprzątanie. To małe gesty, które mogą odciążyć kogoś w potrzebie. Pamiętaj! Dobro wraca! Pomyśl najpierw o najbliższym otoczeniu, być może wcale nie musisz daleko szukać. Zadzwoń do babci! Zaproponuj młodszej siostrze pomoc przy odrabianiu lekcji! Zapytaj sąsiadów, czy potrzebują pomocy przy wnoszeniu zakupów na czwarte piętro.

4. Zachęcaj do aktywności fizycznej.

Jak mówi przysłowie: “w zdrowym ciele, zdrowy duch” - warto uprawiać sport, gdyż każda aktywność fizyczna poprawia samopoczucie psychiczne, poprzez wydzielanie się endorfin, czyli hormonu szczęścia. Szereg badań pokazuje, że regularna aktywność fizyczna może podnieść znacząco nastrój oraz samoocenę. Zwiększa się poziom energii do życia, której w listopadzie może zacząć brakować przez niedobór witaminy D i narastający chłód. Ćwicząc, nie tylko rzeźbimy ciało, by być atrakcyjnymi ludźmi, ale i umysł. Zachęć osoby, które skarżą się na doskwierające uczucie jesiennej apatii do spacerów na świeżym powietrzu lub do ćwiczeń. Jeśli ktoś z Twoich bliskich z powodu aury na zewnątrz jest drażliwy, mamy na to sposób! Przekonaj go, że dzięki aktywności fizycznej pozbędzie się nadwyżki hormonu stresu oraz wyrzuci negatywne emocje. Może to zrobić, na przykład biegając lub uprawiając jogę. Przetestuje i od razu się zakocha! Dla mniej zaprawionych w boju uwalniający okaże się nawet krótki spacer do pracy czy po zakupy.

5. Zaproponuj zapisywanie emocji.

Uświadom przygnębioną osobę, że wyzwalające od złych emocji jest ich zapisywanie, czyli prowadzenie czegoś na kształt pamiętnika. Wylanie z siebie na papier złych odczuć, myśli i kotłujących się żali, działa uspokajająco. Zyskuje się wtedy samoświadomość, uczy się akceptować nieprzyjemne emocje oraz żyć z nimi w taki sposób, by nie utrudniały codziennego funkcjonowania. Samo ich zapisywanie pozwala głębiej zrozumieć siebie, swoje potrzeby i uczy jak reagować na nieprzyjemne rzeczy. Regularna obserwacja swoich zachowań pod wpływem emocji, daje szansę pracy nad nimi w przyszłości.

6. Zaproponuj korzystanie z pomocy profesjonalistów.

Jeśli zauważasz, że spadek chęci do życia i chroniczne zmęczenie utrudniają codzienne funkcjonowanie bliskiej Ci osobie, zaproponuj kontakt z profesjonalną pomocą. Nie każda osoba walcząca z chandrą wymaga opieki wykwalifikowanych specjalistów, jednak warto być świadomym, kiedy taka forma wsparcia jest niezbędna. Zachęć osoby borykające się z chronicznym spadkiem nastroju do skonsultowania się z terapeutą lub psychologiem. Należy podkreślić, że kontakt ze specjalistą nie jest oznaką słabości i powodem do wstydu, lecz odwagą. Taka rozmowa może znacząco wpłynąć na poprawę samopoczucia każdej osoby. Godzina rozmowy, to godzina pracy nad sobą i dodanie otuchy w trudnych chwilach.

 

7. Dziel się informacjami o alternatywnych formach pomocy.

Jeśli posiadasz wystarczającą wiedzę o innych formach pomocy, dziel się nią z osobami potrzebującymi wsparcia psychicznego. Przekaż im informacje kontaktowe o jednostkach wsparcia, organizacjach, które pod swoje skrzydła biorą osoby borykające się z trudniejszym okresem, telefonicznych liniach pomocy lub innych wariantach, które mogą być pomocne.

Liczą się małe gesty.

Twoje zrozumienie, empatia i gotowość do słuchania, mogą sprawić, że osoby dotknięte obniżonym nastrojem, będą czuć się wspierane, zwłaszcza gdy pojawia się zniechęcenie wynikające z przesilenia jesiennego. Czasem wystarczy gotowanie obiadu wspólnie z kimś bliskim, zrobienie razem zakupów lub wypicie herbaty. Ludzie w listopadzie potrzebują emocjonalnego wsparcia kogoś bliskiego, a poświęcony im przez Ciebie czas i podanie pomocnej dłoni w chwilach obniżonego nastroju, udowodnią, że można na Ciebie liczyć nawet w najdrobniejszych czynnościach dnia powszedniego.

To możesz ofiarować drugiej osobie tej jesieni. Czas dla nich.