5 zasad bezpieczeństwa podczas wspierania zbiórek

5 zasad bezpieczeństwa podczas wspierania zbiórek

Przekazanie darowizny na zbiórkę internetową to zaledwie kilka prostych kroków. Decydując się na wpłatę datku, warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Na co zwracać uwagę, aby uchronić się przed ewentualnym oszustwem?

Znajdź sprawdzony serwis crowdfundingowy

Każdy oficjalny portal zbiórkowy kładzie duży nacisk na kwestie bezpieczeństwa. Jego użytkownicy są o tym zawsze zapewniani od samego początku korzystania z serwisu. Dane osobowe organizatorów i darczyńców są  chronione pod okiem specjalistów RODO. Połączenia – dodatkowo szyfrowane, zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa. W większości przypadków serwisy umożliwiają wypłacanie zebranych środków tylko na zweryfikowane konta bankowe bądź na konta organizacji non-profit, które są zarejestrowane w KRS. Każdy Darczyńca ma także możliwość kontaktowania się z serwisem i zgłaszania wszelkich nadużyć. Jeśli treść lub cel konkretnej zbiórki są sprzeczne z prawem, regulaminem serwisu, dobrymi obyczajami i określonymi przez portal zasadami bezpieczeństwa – najczęściej jest ona usuwana. W takiej sytuacji Wspierający otrzymują z powrotem wpłacone przez siebie środki. W przypadku podejrzenia oszustwa lub nielegalnej działalności oficjalne serwisy crowdfundingowe mogą także wstrzymać wypłaty zebranych pieniędzy do czasu wyjaśnienia sprawy. Sprawdzone portale zbiórkowe dbają o wysokie standardy bezpieczeństwa. Jeśli więc cokolwiek wzbudza nasze podejrzenia już na etapie przeglądania zbiórek, warto wstrzymać się z przekazaniem darowizny i przeprowadzić wcześniej dokładny research.

Zweryfikowany organizator

Z uwagi na środki bezpieczeństwa, jakie muszą stosować serwisy crowdfundingowe, zawsze odpowiednio weryfikują one zbiórki oraz ich organizatorów. Wszystko po to, aby Wspierający nie zostali oszukani i mogli czuć się bezpiecznie, przekazując datek. Na różnych etapach współpracy portal zbiórkowy może w dowolnym momencie sprawdzić tożsamość swoich użytkowników. Najczęściej jest to kontakt mailowy i prośba o podanie dodatkowych informacji, a niekiedy także wideo-rozmowa. Dzięki temu serwis ma pewność, że po drugiej stronie ekranu nie siedzi oszust, mający na celu wyłudzenie pieniędzy. A co daje Darczyńcom świadomość, że dany Zbierający został wcześniej „sprawdzony” przez portal zbiórkowy? Mogą być oni wówczas spokojni, że ich darowizna na cele charytatywne rzeczywiście trafi do osoby potrzebującej i zostanie wykorzystana w słusznym celu. Celem weryfikowania organizatorów jest również spełnienie wymogów prawnych czy zasad współpracy, które obowiązują dany portal. Mają one zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom.

Wiarygodne informacje w opisie zbiórki

Organizatorzy nie mogą publikować na stronie zbiórki informacji, które mogłyby wprowadzać Darczyńców w błąd. Mowa m.in. o nieprawidłowych wzmiankach dot. celu zbiórki czy sposobu wydatkowania gromadzonych funduszy. Oficjalne serwisy crowdfundingowe weryfikują konkretne informacje, aby darczyńcy mogli czuć się bezpiecznie, dokonując wpłaty. W przypadku zbiórki na leczenie lub rehabilitację, organizator często jest proszony o przedstawienie dokumentacji medycznej z konkretnymi informacjami oraz podpisami specjalistów. Jeśli z kolei zbiórka dotyczy remontu lub odbudowy domu, nie powinno zabraknąć w niej aktualnych, autentycznych fotografii zniszczonego miejsca.

Opinie użytkowników

Decydując się na dokonanie wpłaty na jedną z istniejących w sieci zbiórek, warto sugerować się opiniami innych internautów. Bardzo często pod reklamami zbiórek w social mediach widnieje mnóstwo komentarzy. Mogą one znacząco ułatwić nam podjęcie ostatecznej decyzji związanej z darowizną. Jeżeli jakikolwiek wspierający został oszukany przez danego Zbierającego lub zawiódł się na konkretnym portalu, zazwyczaj przestrzega o tym innych użytkowników. Dzięki temu darczyńcy wiedzą, że lepiej wstrzymać się z przekazaniem datku.

Sprawdzony operator płatności i potwierdzenie mailowe

Decydując się na przekazanie darowizny na zbiórkę, warto przyjrzeć się również operatorowi płatności. Jeśli partner w zakresie płatności on-line jest sprawdzony i powszechnie znany – jak na przykład PayU – bezpiecznie mogą czuć się zarówno darczyńcy, jak i organizatorzy. Jeżeli jednak podczas wyboru opcji płatności cokolwiek wydaje się podejrzane, warto poświęcić chwilę na ponowne sprawdzenie wiarygodności serwisu. W przypadku sprawdzonych, bezpiecznych serwisów zbiórkowych, darczyńca zazwyczaj otrzymuje mailowe powiadomienie tuż po zaksięgowaniu darowizny. Jeżeli wyraził on zgodę, może być również powiadamiany mailowo o ważnych zdarzeniach i krokach dot. zbiórki, którą zdecydował się wesprzeć.

Jeśli chcemy, aby nasza darowizna na cele charytatywne rzeczywiście trafiła do potrzebującego, zawsze należy brać pod uwagę powyższe zasady. Ponadto warto pamiętać, że darczyńca powinien każdorazowo stosować zasadę ograniczonego zaufania – w końcu ostatecznie to on sam decyduje, czy przekaże darowiznę, czy z niej zrezygnuje. Z powodu dużej ilości zbiórek zakładanych w serwisach crowdfundingowych, idealna weryfikacja tożsamości organizatorów nie zawsze jest możliwa. Wspierający powinni również pamiętać, że mają prawo odliczenia darowizny od podatku. Podatek od darowizny płacą natomiast organizatorzy zbiórek – o ile któryś z wpłacających przekazał im więcej niż 5308 złotych.